SHRI RAM CENTENNIAL SCHOOL

Annual Report

Annual Report

  1. Academic Achievements

  • First and Second batch of Class X scored 100% result.

  • Result Analysis:

Name of the students who scored 90%and above:

  • Kriti Roy

  • Shara

  • Supriti

  • Sukriti Verma

  • Nivedita Jayswal

  • Highest Scorers with percentage:

  • Kriti Roy95.4% (2017-2018)

  • Archie97.3% (2018-2019)

  • Special Merit Award was given to:

  • Archie for scoring 100 marks in Science.

  • Anushka Garg for scoring 100 marks in Hindi.

Archie secured 15th Rank in National Talent Search Examination,2019.

 

  1. Olympiad Achievements

OLYMPIAD RANKERS

           

S. NO.

NAME OF THE STUDENT

CLASS

NAME OF OLYMPIAD

INTERNATIONAL RANK

AWARDS WON

1

ZAVIYAAR TAUHEED

2

IGKO

488

GOLD MEDAL

2

AKRITI RANJAN

5

IGKO

454

GOLD MEDAL

3

SAKSHI KUMARI

6

IGKO

447

GOLD MEDAL

4

AVISHI SINGH

6

IGKO

447

GOLD MEDAL

5

CHIRAG  RANJAN

1

IEO

278

GOLD MEDAL

6

ANUSHKA RAJ

1

IEO

397

GOLD MEDAL

7

JAYITA JAYA RANJAN

2

IEO

364

GOLD MEDAL

8

RAJ NANDANI

2

IEO

142

MEDAL OF DISTINCTION

9

PRIYANSHI JHA

3

IEO

285

GOLD MEDAL

10

LAVANYA SINGH

4

IEO

4

MEDAL OF DISTINCTION

11

AARADHYA SINGH

4

IEO

96

MEDAL OF DISTINCTION

12

AARYA SINGH

4

IEO

353

MEDAL OF DISTINCTION

13

BHUMI SINGH

6

IEO

423

MEDAL OF DISTINCTION

14

MIMANSHA PANDEY

6

IEO

373

MEDAL OF DISTINCTION

15

PARIDHI SHRESTHA

6

IEO

492

GOLD MEDAL

16

ZAVIYAAR TAUHEED

2

NSO

29

MEDAL OF DISTINCTION

17

PRIYANSHI JHA

3

NSO

183

GOLD MEDAL

18

AARADHYA SINGH

4

NSO

189

GOLD MEDAL

19

RIMJHIMKUMARI

4

NSO

190

SILVER MEDAL

20

MIMANSHA PANDEY

6

NSO

74

MEDAL OF DISTINCTION

21

AAFIAH MOHAMMAD

6

NSO

289

GOLD MEDAL

22

HARSHITA SHARMA

11

NSO

1269

MEDAL OF DISTINCTION

           

SHRI RAM CENTENNIAL SCHOOL

OLYMPIAD RANKERS

     

[SESSION 2018-19]

 

S. NO.

NAME OF THE STUDENT

CLASS

NAME OF OLYMPIAD

INTERNATIONAL RANK

AWARDS WON

1

ZAVIYAAR TAUHEED

1

IMO

70

GOLD MEDAL

2

SAUMYA SUMAN

2

IMO

126

GOLD MEDAL

3

AARADHYA SINGH

3

IMO

44

GOLD MEDAL

4

ANKITA ANAND

3

IMO

89

GOLD MEDAL

5

AMISHA ANAND

4

IMO

173

GOLD MEDAL

6

MIMANSHA PANDEY

5

IMO

17

MEDAL OF DISTINCTION

7

ARVI SWAMY

2

NCO

232

SILVER MEDAL

8

SAUMYA SUMAN

2

NCO

104

GOLD MEDAL

9

AARYA SINHA

3

NCO

150

GOLD MEDAL

10

SHAMBHAVI SINGH

4

NCO

207

GOLD MEDAL

11

NARAYANI PRIYA

4

NCO

191

MEDAL OF DISTINCTION

12

AVISHI SINGH

5

NCO

213

MEDAL OF DISTINCTION

13

GHRITIKA AISHI

5

NCO

176

MEDAL OF DISTINCTION

14

YASHIKA RANJAN

5

NCO

281

MEDAL OF DISTINCTION

15

ARPITA KUMARI

1

NSO

221

GOLD MEDAL

16

SAHIL SAGAR

2

NSO

245

GOLD MEDAL

17

AYUSHI RAJ

3

NSO

168

GOLD MEDAL

18

ANKITA ANAND

3

NSO

173

SILVER MEDAL

19

RIDDHI RITIKA

4

NSO

77

MEDAL OF DISTINCTION

20

AMISHA ANAND

4

NSO

100

MEDAL OF DISTINCTION

21

NAINA RAJ

4

NSO

122

GOLD MEDAL

22

MIMANSHA PANDEY

5

NSO

68

MEDAL OF DISTINCTION

23

AAFIAH MOHAMMAD

5

NSO

375

GOLD MEDAL

24

ARUSHI AARYA

6

NSO

449

GOLD MEDAL

 

OLYMPIAD RANKERS

[SESSION 2019-20]

S. NO.

NAME OF THE STUDENT

CLASS

NAME OF OLYMPIAD

INTERNATIONAL RANK

AWARDS WON

 

 

 

 

 

 

1

ZAVIYAAR TAUHEED

2

IGKO

488

GOLD MEDAL

2

AKRITI RANJAN

5

IGKO

454

GOLD MEDAL

3

SAKSHI KUMARI

6

IGKO

447

GOLD MEDAL

4

AVISHI SINGH

6

IGKO

447

GOLD MEDAL

5

CHIRAG  RANJAN

1

IEO

278

GOLD MEDAL

6

ANUSHKA RAJ

1

IEO

397

GOLD MEDAL

7

JAYITA JAYA RANJAN

2

IEO

364

GOLD MEDAL

8

RAJ NANDANI

2

IEO

142

MEDAL OF DISTINCTION

9

PRIYANSHI JHA

3

IEO

285

GOLD MEDAL

10

LAVANYA SINGH

4

IEO

4

MEDAL OF DISTINCTION

11

AARADHYA SINGH

4

IEO

96

MEDAL OF DISTINCTION

12

AARYA SINGH

4

IEO

353

MEDAL OF DISTINCTION

13

BHUMI SINGH

6

IEO

423

MEDAL OF DISTINCTION

14

MIMANSHA PANDEY

6

IEO

373

MEDAL OF DISTINCTION

15

PARIDHI SHRESTHA

6

IEO

492

GOLD MEDAL

16

ZAVIYAAR TAUHEED

2

NSO

29

MEDAL OF DISTINCTION

17

PRIYANSHI JHA

3

NSO

183

GOLD MEDAL

18

AARADHYA SINGH

4

NSO

189

GOLD MEDAL

19

RIMJHIM KUMARI

4

NSO

190

SILVER MEDAL

20

MIMANSHA PANDEY

6

NSO

74

MEDAL OF DISTINCTION

21

AAFIAH MOHAMMAD

6

NSO

289

GOLD MEDAL

22

HARSHITA SHARMA

11

NSO

1269

MEDAL OF DISTINCTION

 

  1. Environment Education

  • School has a very active Eco Club which performs various activities:

  • Awareness Campaign

  • “Say No To Crackers”

  • Road Safety Measures

  • “Save Water”

  • “Save Birds"

  • E-Waste Drive

  • Organised Nukkad-Naatak

  • Educating students’ parents and society about proper disposal of E-waste.

  • Organised Dance and Drama on prompting the water cleanliness and awakening about the harmful effects of Water Pollution.

  • Waste Management

  • Segregation of waste

  • Proper disposal of waste

  • Implementing the 4R’s Reduce, Reuse, Recycle, and Refuse.

  • Formation of compost for gardening.

  1. External Competitions and Awards

  • Certificate of Environment Excellence by Microsoft, ‘Create To Inspire School Programs’.

  • Certificate of appreciation by Indian National Model United Nations.

  • Inter School Scholarship Competition organised by Times Maestro.

  1. Innovations :

Students showcased working models for TIMES MAESTRO :

  • Dam

  • Space centre

  • Home Made AC

 

  1. Sports Achievements :

  • Anupriya & Shristy Shaurya bagged GOLD MEDAL at INTERNATIONAL CRICKET TOURNAMENT  ,INDO NEPAL PREMIER LEAGUE SOFTBALL CRICKET CHAMPIONSHIP 2017-18.

  • Tanya and Tanya Verma of Class X Secured 1st place in the National Level Tug of War Competition

  • Students from classes IX- X participated in 29th Sub- Junior National Softball Championship held at Cuttak.

  • Students of class VI participated in the 25th Sub-Junior National Baseball Championship held at Kerala.

  • Students participated in the 35th Junior National softballchampionship held at Haryana.

  • Students secured 4th Position in BOULES National Championship held at Shirdi.

  • Students secured medals for Inter-School Chess Championship 2017-18 wherein Silver Medal was bagged by Aprajita, Shristika Anand & Savastika Anand. Bronze Medal was bagged by Kanika. Further these students got selected for State Level Chess Championship.

  • Gurjot  Kaur bagged GOLD MEDAL at District level SHOT-PUT Championship. 

  •  Studentssecured medals in District level SOFT TENNIS CHAMPIONSHIP.

  • U-18 Doubles BRONZE MEDAL - SUPRITI VATS

  • U-18 Doubles SILVER  MEDAL – SUPRITI VATS

  • U-12 Doubles BRONZE MEDAL & SILVER  MEDAL- PRASHASHTI